Artykuł GŁOSNIK BASOWY

1. Informacja ogólna
Produkt finalny: Skrzynia basowa Pioneer wykonana przez specjalistów .
Subwoofer odpowiedzialny jest za odtwarzanie niskich tonów w paśmie częstotliwości od 100 Hz w dół. Wbrew obiegowej opinii, która umiejscawia ten głośnik w bagażnikach tylko młodych ludzi, jego brak w systemie muzycznym auta dotkliwie zubaża dźwięk dochodzący do naszych uszu.Brak subwoofera to okrojenie muzyki o pełne brzmienie perkusji i gitary basowej. Trudno szukać alternatywnego rozwiązania dla tego głośnika

Wniosek:
Chcesz mieć dobrą muzykę w samochodzie, musisz mieć zamontowany głośnik basowy
2. Głośniki w drzwiach przednich nie są przygotowane do odtwarzania basu (najniższego zakresu częstotliwości)

2) Po próbach odsłuchowych ze standardowym bass-reflexem okazało się, że efekt nie jest zadowalający
System głośników zamontowany w drzwiach przednich auta, nawet najlepszej jakości, przy średnicy 16,5 cm, nie jest w stanie efektywnie odtworzyć częstotliwości niższych niż około 80 Hz. Efekt ich pracy jest taki, że brakuje nam głębi dźwięku (basu). Musimy wiedzieć, że w paśmie najniższych częstotliwości przekazywana jest największa moc. Zmuszanie takich głośników do głośniejszego grania w tym paśmie częstotliwości,poprzez nadmierne podbijanie basu, włączanie układów korekcji w radiu,powoduje ich przeciążenie mechaniczne i termiczne, przeciążenie wzmacniacza i powstawanie słyszalnych zniekształceń akustycznych. Taka eksploatacja na dłuższą metę doprowadzi do stopniowego pogorszenia ich parametrów lub uszkodzenia głośników.

Wniosek:
Zamontowanie głośnika basowego w samochodzie zapobiega przeciążeniu głośników w drzwiach przednich.
3. Subwoofer często występuje w skrzyni basowej
Wydłużenie bass reflex zgodnie z wykonanymi pomiarami pozwoliło na osiągnięcie wysokiej jakości dźwięku w tej klasie cenowej.
Skrzynia subwoofera nie jest tylko mechaniczną obudową. Jej kształt, wymiary oraz konstrukcja powinna by ściśle zaprojektowana dla parametrów danego głośnika, wnętrza samochodu, preferowanej muzyki i ma bardzo duży wpływ na uzyskiwany efekt. Skrzynka wcale nie musi być duża, np. obudowy pasmowo-przepustowe zapewniają zdumiewający bas przy bardzo małych gabarytach. Parametrów wpływających na słyszany efekt jest tak wiele,że tylko doświadczony specjalista potrafi dobrać nam optymalne indywidualne rozwiązanie. Istnieją co prawda specjalne programy komputerowe do projektowania obudów ale wymagają one również wiedzy i doświadczenia.

Mistrzowskie granie Pioneer
Wniosek:
Nie kupuj przypadkowych subwooferów. Twój zakup może okazać się nieudany. Powierz wybór i montaż tego głośnika specjaliście car-audio,który dobierze odpowiedni głośnik do twojego auta i twoich upodobań.Pamiętaj o tym, że ten głośnik musi być kontrolowany przez zewnętrzny wzmacniacz.
Ważne parametry techniczne głośnika basowego
Średnica membrany głośnika - jest istotna ale nie zawsze musi być duża najczęściej spotykany rozmiar to 25 cm.
Fs - częstotliwość rezonansowa głośnika bez obudowy - im niższa tym lepiej, wartości większe niż 38Hzdyskwalifikują głośnik jako subwoofer.
Qts - dobroć całkowita głośnika niezabudowanego - powinna być poniżej 0,7.
Vas - objętość ekwiwalentną głośnika w litrach albo dm3 (uproszczając można powiedzieć, że mówi o twardości głośnika iw przybliżeniu o orientacyjnej objętości zalecanej skrzyni).
Sprawność głośnika w decybelach - im wyższa tym lepiej - dobra sprawność to powyżej 90dB, im wyższa, tym mniej mocy musimy dostarczyć ze wzmacniacza.
Moc, a w zasadzie obciążalność głośnika - im większa tym lepiej, ale bez przesady bo nie jest to parametr najważniejszy. Należy uważać przy produktach dalekowschodnich -producenci parametr ten ewidentnie zawyżają, nawet do 10 razy.
Impedancja - typowa wynosi 4 Ohm.

Zamówienie

Nasz sklep

O nas
Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone audioCar 2021