Artykuł Wzmacniacz zewnętrzny

Wzmacniacz zewnętrzny
Zewnętrzny wzmacniacz a dźwięk głośników
1. Informacje ogólne
Zewnętrzny wzmacniacz jest bardzo ważnym elementem nagłośnienia samochodu. Dla osób szukających dobrego dźwięku jest elementem nieodzownym. Wzmacniacz mieszczący się w radiu samochodowym, ze względu na swoją wielkości, ograniczoną wielkością radia, nie w pełni kontroluje prace głośników. Na czym polega "brak kontroli nad głośnikami"? Otóż po podniesieniu poziomu głośności radia, ustawieniu pozostałych możliwych parametrów dźwięku (niskie i wysokie tony, laudnes) poza strefę zero, zaczynamy słyszeć zniekształcenia (trzaski,brak linii melodycznej płynącej z głośników). Te zniekształcenia wynikają z faktu, że możliwości wzmacniacza w radiu zostały wyczerpane.
Wniosek:
W przypadku braku zamontowanego zewnętrznego wzmacniacza, muzyki należy słuchać mając ustawienie parametrów dźwięku w pozycji neutralnej.Jeżeli to nie wystarcza to wolno podnieść parametry do granicy gdzie nie słyszy się jeszcze zniekształceń dźwięku. Przekroczenie tej granicy spowoduje uszkodzenie głośników.

2. Poznaj wartość swoich głośników montując zewnętrzny wzmacniacz
Jak poznać wartość głośników. Przyjmijmy założenie, że posiadasz głośniki, za które zapłaciłeś dużo pieniędzy, a brzmią one gorzej od głośników Twojego kolegi za relatywnie mniejsze pieniądze. Dlaczego tak jest? Z czego wynika taka sytuacja? Prostym wytłumaczeniem takiego założenia jest fakt, że głośniki wyższej jakości potrzebują więcej mocy niż konstrukcje budżetowe.
Wniosek:
Dopiero podłączenie zewnętrznego wzmacniacz, pozwala poznać walory Twoich głośników.

3. Masz fabryczne nagłośnienie, jesteś nie zadowolony z dźwięku w swoim samochodzie.
Pierwszą elementarną sprawą jest brak mocy wynikający z wielkości wzmacniacza w Twoim radiu
Wniosek:Zamontuj u specjalisty zewnętrzny wzmacniacz, a poczujesz różnicę w jakości dźwięku płynącego z Twoich głośników.

4. Głośniki trudniej zniszczyć większą mocą niż jej brakiem
Panuje obiegowa opinia, że zamontowanie wzmacniacza dużej mocy jest przyczyną niszczenia głośników. Nic bardziej błędnego. Zewnętrzny wzmacniacz, posiada moc, która przejmując kontrolę nad głośnikami stabilizuje ich pracę. Nie oznacza to jednak, że nie można przeciążyć głośników mocą. Jest to możliwe kiedy przy montażu ustawia się nieprawidłowo parametry wzmacniacza, kiedy głośnik nie jest przygotowany do zadanego mu obciążenia, lub co często się zdarza - wzmacniacz jest złej jakości.
Wniosek:Spośród wszystkich dostępnych zewnętrznych wzmacniaczy na rynku, tylko niektóre z nich są godne polecenia. Kupuj wzmacniacze u specjalistów car audio. Ich wiedza pozwoli wybrać spośród dobrej jakości urządzeń,wzmacniacze najbardziej odpowiednie do Twojego auta i posiadanego systemu głośników, a co najważniejsze ustawić jego optymalne parametry tak, żebyś długo cieszył się muzyką z Twojego systemu głośników.

Istotne cechy wzmacniacza
Istotne cechy wzmacniacza
Gabaryty (łatwość montażu).
Zwrotnica aktywna (Filtr HP i LP), regulowana płynnie/skokowo.
Impedancja obciążenia, typowa 2 OHM, im mniejsza tym lepiej.
Możliwość mostkowania
Sprawność wzmacniacza podawana w procentach. Wyraża ona stosunek mocy pobranej z akumulatora do mocy oddawanej na głośniki. Typowa 50% - 60%.Im więcej tym lepiej.
Czułość wejściowa z możliwością regulacji dopasowania do źródła dźwięku. Typowo 200 mV - 4V. Im większy zakres regulacji tym lepiej.
Zniekształcenia THD. Powinny być od 0,1% w dół. Im mniej tym lepiej.
Pasmo przenoszenia w zakresie 20 Hz - 20 kHz powinno być maksymalnie liniowe.
Odstęp sygnału użytecznego od szumu zakłócającego. Dobry 95 dB. Im większy tym lepiej.
Współczynnik tłumienia 130 dB - 200 dB. Odpowiedzialny za współpracę wzmacniacza z głośnikiem. Im większy tym lepszy.

Zamówienie

Nasz sklep

O nas
Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone audioCar 2021